Jak wybrać szelki dla psa?

Szelki to doskonała alternatywa dla powszechnie stosowanej psiej obroży. Wiele osób decyduje się na ich zakup, ze względu na większy komfort swoich pupili. Szelki przede wszystkim są o wiele wygodniejsze dla czworonoga i nie obciążają jego szyi.

Rodzaje szelek dla psów

Możemy wymienić kilka rodzajów szelek dla psów:

1. Szelki spacerowe dla psa – najczęściej wybierane przez właścicieli czworonogów. Wygodne i luźne oraz atrakcyjne cenowo, polecane przy codziennych spacerach.

2. Szelki sportowe dla psa – sprawdzają się na przykład podczas biegania z psem. To wygodniejsza opcja dla zwierzęcia, kiedy chcemy z nim uprawiać jakiś sport. Produkowane z bardziej wytrzymałego materiału.

3. Szelki dla psów do samochodu – doskonałe w sytuacji, kiedy zdarza nam się podróżować z pupilem samochodem. Zapewniają bezpieczeństwo psu oraz pasażerom w trakcie jazdy, zapinane w klamrę od pasa bezpieczeństwa.

Rodzaje szelek dla psów

Przede wszystkim wybrany produkt powinien być jak najwyższej jakości. Uprząż musi być lekka i miękka, a materiał jej wykonania solidny i szybkoschnący. To, jakie szelki dla pupila wybierzemy, zależy przede wszystkim od jego wielkości. Szelki dla dużego psa powinny posiadać wystarczająco szerokie paski. Analogicznie dla psa niewielkich rozmiarów elementy szelek powinny być krótsze.

Przed zakupem odpowiednich szelek, istotne jest zmierzenie obwodu klatki piersiowej psa, obwodu szyi oraz dolnej i górnej linii szyi. Takie akcesorium nie może być bowiem, zbyt luźne, ani zbyt ciasne. Niewłaściwie dobrane szelki mogą być powodem urazów zwierzęcia. Za bardzo obszerna uprząż, może grozić wydostaniem się psa, co jest szczególnie niebezpieczne, kiedy na przykład chcemy z nim przejść na drugą stronę ulicy. Może także spowodować dyskomfort zwierzęcia podczas chodzenia i plątać się pod nogami. Zbyt małe szelki natomiast mogą powodować duszenie zwierzęcia oraz otarcia na skórze spowodowane zbyt ścisłym przyleganiem materiału.

Warto mieć na uwadze, iż uprząż ma częsty i długo kontakt z ciałem zwierzęcia, materiał powinien pozwolić skórze psa na swobodne oddychanie, co zmniejszy ryzyko ewentualnych otarć.

Jakie szelki dla psa- na co zwrócić uwagę przy zakupie?

W trakcie doboru szelek należy przede wszystkim zwrócić uwagę na:

  • Komfort zwierzęcia. Pies powinien czuć się dobrze w szelkach, powinny one również łatwo dać się założyć i ściągnąć. Zapięcia w szelkach powinny mieć szeroki zakres regulacji. Istotny jest także ich sposób zakładania.
  • Bezpieczeństwo. Szelki dla psa powinny być w pełni bezpieczne. Nie mogą uwierać żadnych partii ciała czworonoga, pies nie może także mieć możliwości samodzielnie się z nich wydostawać.
  • Właściwie dopasowany rozmiar odgrywa szczególne znaczenie. Przed zakupem należy dokładnie zapoznać się z parametrami szelek i koniecznie zmierzyć psa.
  • Kształt. Szelki powinny być dostosowane pod budowę oraz rozmiar naszego pupila. Muszą być stabilne, nie powinny spadać ze zwierzęcia ani się na nim przesuwać.
  • Uprząż powinna być jak najlżejsza, zwłaszcza jeśli chodzi o niewielkie rasy psów.