Każdy zna to słynne powiedzenie: “Pies to najlepszy przyjaciel człowieka”. W tym zdaniu znajduję się bardzo dużo prawdy, którą można by argumentować godzinami. Psi przyjaciel jest przy Tobie każdego dnia, sprawia dużo radości i jest wiernym kompanem w życiu codziennym. Ten czworonożny członek rodziny dba o Ciebie i Twój nastrój i robi to totalnie bezinteresownie, dlatego tak ważne jest, abyś Ty również zadbał o niego, jak najlepiej potrafisz w każdym możliwym aspekcie. Zaczynając od ilości ruchu, wyboru karmy, przygotowaniu przestrzeni dla niego oraz dostarczaniu witamin. Są one bardzo ważnym dodatkiem w diecie psa, aby była ona odpowiednio zbilansowana. Dlatego należy się zastanowić, jakie witaminy dla psa są warte uwagi? Jakie powinieneś podawać, aby wzmocnić jego organizm oraz polepszyć funkcjonowanie? W tym rankingu został przygotowany spis Top 5 witamin dla czworonożnego przyjaciela!

5. Witaminy dla psa – Enzymy trawienne dla psów DOLFOS Amyladol 

Jest to karma uzupełniająca dietę psa, również może być używana w przypadku kota. Jedną z największych zalet tych tabletek jest ich lekkostrawność. Nie obciąża ona w dodatkowy sposób układu pokarmowego. Enzymy w niej zawarte wspomagają trawienie, dzięki czemu przyczynia się do poprawy wchłanialności wszystkich makroelementów z jedzenia, czyli tłuszczy, węglowodanów oraz białek. Produkt ten wspomaga wydolność trzustki poprzez zwiększenie jej wydolności – jest to ważne, ponieważ rolą trzustki jest wydzielanie enzymów trawiennych takich jak trypsyna, lipaza i chymotrypsyna. AmylaDol dodatkowo uzupełnia ich niedobór.

4. Witaminy dla psa ScanVet ArthroFlex 500 ML

Ten specjalistyczny preparat poprawia funkcjonowanie stawów psa. Zawarta w niej glukozamina i chondroityna są podstawowymi składnikami międzykomórkowej tkanki chrzęstnej. To właśnie ona buduje chrząstkę stawową. Pomagają one w jej regeneracji, dodatkowo mogą pomóc w zapobieganiu tworzenia się mikrouszkodzeń stawów podczas ruchu. Mikrouszkodzenia na samym początku są niegroźne, lecz jeżeli są pozostawione bez interwencji, to mogą stanowić poważny problem, dlatego jako odpowiedzialny właściciel nie powinieneś tego bagatelizować. To wszystko w rezultacie zapobiega powstawaniu stanów zapalnych w stawach, które są szkodliwe dla zdrowia psa, dlatego to połączenie składników i witamin świetnie wpłynie na wzmocnienie układu ruchu zwierzęcia.

3. Witaminy dla psa Dolfos Arthroha 

Szukasz dobrych witamin dla psa na stawy? Dolfos Arthroha będzie trafnym wyborem, ponieważ to jeden z lepszych preparatów dla czworonoga, który zmaga się ze schorzeniami stawów. Dlaczego? Ponieważ jest to kompleksowe połączenie biologicznie aktywnych substancji. 1. Kwas hialuronowy, który łączy ze sobą włókna kolagenowe, a ponadto zwiększa dostarczanie odżywczych substancji do tkanek. Ciekawostka – kwas hialuronowy jest podstawowym składnikiem mazi stawowej. 2. Małż nowozelandzki, który zawiera w sobie witaminy oraz aminokwasy. Stymuluje również procesy mające na celu regenerację chrząstki stawowej oraz mazi stawowej. 3. MSM to substancja pochodzenia naturalnego, która działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. 4. Chrząstka rekina — jej największym plusem jest to, że pomaga utrzymać stawy oraz kości w dobrej kondycji dodatkowo zmniejszając stany zapalne. Tego preparatu można używać również podczas schorzeń stawów lub jako profilaktykę w okresie wzrostu lub starzenia się psa.

2. Witaminy dla psa Hepatiale Forte

Ten zestaw witamin zalecany jest do wspomagania funkcji wątroby u psa. Jest on dobrym wyborem dla czworonoga, który zmaga się z zaburzeniami czynności wątroby lub chorobami tego narządu. W jej skład wchodzą Fosfolipidy, nasiona oleiste, owoce oleiste oraz ich produkty pochodne. Wątroba również odgrywa szereg ważnych roli w organizmie zwierzęcia np. produkcja żółci, dlatego warto ją wspomóc z zewnątrz.

1. Witaminy dla psa Vetexpert Arthovet HA Complex (90 tabletek)

W rankingu witamin dla psów ten preparat zajmuje najwyższą pozycję. Zawiera w sobie bardzo dużo niezbędnych minerałów, na przykład: mangan i witaminę C. Ten produkt może być używany u psa zarówno w okresie początkowego wzrostu, jak i u zwierząt starszych. Karma uzupełniająca ArthroVet HA Complex zawiera w sobie substancje czynne o udowodnionym oraz udokumentowanym naukowo działaniu, co czyni ją jednym z lepszych wyborów na rynku witamin dla psów. 

Podsumowując, witaminy oraz suplementy dla psów są obszernym tematem, którym każdy właściciel czworonoga powinien się zainteresować. Ten ranking przede wszystkim miał na celu nakreślić top 5 witamin dla psów. Wyżej wymienione pozycję zostały wybrane po przeanalizowaniu dostępnych na rynku produktów. Ich zastosowanie wystarczy, aby wspomóc funkcjonowanie psa oraz do poprawy jego zdrowia, lecz pamiętaj, że leki oraz witaminy są dodatkiem do zdrowego trybu życia i zbilansowanej diety.  Nic nie jest w stanie zastąpić stylu życia, ponieważ jest on filarem do zachowania zdrowia na długie lata. Pamiętaj jednak, że przed wprowadzeniem któregoś z wymienionych produktów zalecane jest udanie się do specjalisty weterynarii, który po dokładnym zbadaniu zwierzęcia stwierdzi, co będzie najlepszym rozwiązaniem.